Filmy, Filmy a seriály

Batman vs Superman: Úsvit spravodlivosti

3. októbra 2016

Hneď na úvod sa musím priznať, že na tento film som sa veľmi tešil, pretože mám rád tieto komixové filmy od MARVELu alebo DC COMICS. A to aj napriek tomu, že film má odstrašujúcich 151 minút! Ktoré však plynú veľmi rýchlo, vďaka kvalitnému deju a dobrým hereckým výkonom.

„Viete aké je najstaršie americké klamstvo? Že moc môže byť nevinná.“

Komixy (hlavne tie americké) nečítam, takže keď pozerám nejaký komixový celovečerný film niekedy sa mi pletie ku ktorej značke z týchto dvoch rivalov to vlastne patrí. Ale na tom moc nezáleží. To hlavné na čom záleží je to, akí v nich hrajú herci, ako sú tieto filmy natočené, či ma dokážu osloviť a či sa vôbec oplatí ich vidieť. Na všetky tieto otázky môžem a musím za seba odpovedať jednoznačné ÁNO. Ale poďme k veci.

„Poznám pár žien ako ste vy. Pochybujem, že poznáte nejakú ženu ako som ja.“

Trailer

 

Keď som videl prvý trailer na tento film, bol som veľmi príjemne navnadený a prekvapený pretože som čítal dosť veľa kritiky na tento filmový počin. Keď som videl druhý trailer vedel som, že film ma určite bude baviť… a nemýlil som sa.

Niekedy bývajú trailery ku rôznym filmom tak perfektne zostrihané, že aj napriek tomu, že vám ukazujú veľkú časť dôležitých momentov z filmu, vy vlastne netušíte akú majú súvislosť pretože sú rozhádzané a nedokážete si poskladať dopredu dej filmu. V tomto prípade je to dobre, pretože počas filmu sa udeje pár prekvapivých zvratov, ktoré nebudete čakať 🙂 tak ako ja.

„Má moc vyhladiť celé ľudstvo. Keď existuje iba 1% šanca, že je to nepriateľ, musíme to považovať za samozrejmé.“

batman vs superman

Dejová línia

Dej je veľmi dobre prepojený s predchádzajúcim filmom „Man of steel“ alebo ak chcete po slovensky „Muž z ocele“, čo je vlastne najnovšia adaptácia Supermana. Vysvetľuje a dopĺňa rôzne udalosti, ktoré sa udiali a zároveň plynule nadväzuje na nové, ktoré sa ešte len udejú. Medzitým sa divákom predstaví „nový“ Batman v podaní Bena Afflecka. Nekompromisný nočný pomstiteľ a ochranca svojho mesta Gotham City. Nemá zľutovanie so žiadnym zločinom alebo zločincom, ktorý sa mu postaví do cesty.

Nerád prezrádzam spoilery vo filme, takže iba okrajovo spomeniem, že celý film sa točí okolo Supermana a Batmana – dvoch kohútov na jednom smetisku, pričom jeden z nich toho druhého neznáša tak moc, že je ochotný spraviť všetko preto, aby sa ho zbavil. Schválne hádajte, ktorý to je? 😉 Ale taktiež aj okolo kryptonitu – mimozemskej horniny, ktorá je Supermanovou smrtiacou achillovou päťou a robí z neho vlastne obyčajného smrteľníka. Do deju sa plynulo zapájajú aj nové postavy ako Lex LuthorSuperwoman (Superžena) a predstavujú sa ich príbehy.

Od tohto snímku môžete očakávať veľmi dobre spracované akčné scény, minimálne jednu epickú bitku medzi dvomi titánmi, nečakané zvraty a situácie a veľmi dobre zakomponované staré známe postavy, ale aj nové, ktoré prichádzajú na scénu (Superwoman). Na záver dejovej linky ešte podotýkam, že sa jedná o úvodný diel, čiže nasledovať bude ešte určite pár ďalších častí, nakoľko tento film má otvorený koniec s nečakaným zvratom – hlavne pre tých divákov, ktorí nečítajú komixy. Čiže aj pre mňa.

„Vzrušenie. Hnev. Pocit bezmocnosti. To obracia dobrých mužov ku krutosti.“

batman vs superman

Herci a postavy

 • Supermana stvárnil staronový herecký predstaviteľ Henry Cavill, ktorý ho hral už aj v spomínanom najnovšom Supermanovom remaku „Man of Steel“.
 • Batmana si zahral Ben Affleck, čo bolo pre mňa najprv veľkým prekvapením, ale keďže je to môj obľúbený herec, nemal som s tým problém. Musím sa priznať, že aj keď sa mi páčil predchádzajúci Batman v podarní Christiana Bailea, tak Ben Affleck podľa mňa posunul Batmana na iný level a táto rola mu veľmi dobre sadla.
 • Lois Lanovú si zahrala opäť staronová herečka Amy Adams, ktorá nie je ničím výnimočná ani extra, ale celkom ujde.
 • Lexa Luthora si zahral Jesse Eisenberg, ktorý sa podľa mňa na túto rolu hodí dokonale. Jeho filmy ma vždy bavili a dokáže do každého filmu pridať niečo výnimočné, pretože sa nebojí improvizovať a na plno vcítiť do svojej role, čo platí aj v tomto prípade. Podľa mňa výborná voľba. Odporúčania na jeho filmy vám ponúknem v samostatnom článku, pretože niektoré stoja za to, aby ste si ich pozreli.
 • Wonderwoman stvárnila herečka Gal Gadot, ktorá je známa zo série Rýchlo a zbesilo. Ako predstaviteľka superženy sa mi páčila, dobre sa na ňu pozerá a celkovo mi na túto rolu aj pasuje. Taktiež dobrý výber.

„Najväčší súboj gladiátorov v histórii sveta. Boh verzus človek. Deň verzus noc.“

batman vs superman

Vo vedľajších rolách sa predstavia:

 • Jeremy Irons ako Batmanov „nový“ sluha.
 • Laurence Fishburne ako Loisin šéf v Daily Planet.
 • Holly Hunter stvárnila Senátorku.
 • Diane Lane si zahrala Supermanovu matku.
 • Kevin Costner stvárnil staronovú spomienkovú rolu Supermanovho otca.

„Povedz mi, krvácaš? Budeš…“

batman vs superman

Zhrnutie

 • Kvalitný celovečerný film podľa komixovej predlohy
 • Napriek dlhému trvaniu plynie dej veľmi rýchlo a divák sa nemá kedy nudiť
 • Veľmi dobrý výber hercov a ich herecké výkony (hlavne Ben Affleck a Jesse Eisenberg)
 • Dobré monológy, dialógy a „vtipné hlášky“ Lexa Luthora
 • Kvalitná filmová hudba
 • Kvalitné akčné scény a minimálne jedná výborná epická bitka
 • Nechápem celosvetovo nízke hodnotenie tohto filmu (asi sú ľudia už moc fajnový)

Ona je s tebou? Nie. Ja som myslel, že s tebou…

batman vs superman

Môj názor

Klasický akčný blockbuster, ktorý je určený hlavne pre fanúšikov komixov, Supermana a Batmana a akčných filmov. Podľa mňa tento film nie je moc vhodný pre bežné ženské publikom (okrem výnimiek a milovníčok svalnatých chlapov alebo Bena Afflecka) alebo náročných divákov, ktorí majú radšej klasiku.

Mne osobne sa film veľmi páčil aj napriek ostrej kritike, dlhej časovej stopáži, novému hereckému stvárneniu Batmana a temnej atmosfére. Herci ma príjemne prekvapili svojimi hereckými výkonmi a v neposlednom rade musím vyzdvihnúť dobre spracovanú filmovú hudbu, ktorú si u filmov dosť často všímam a niekedy je to kameň úrazu oveľa kvalitnejších filmov.

„Bojujeme, zabíjame, navzájom sa zrádzame. Ale vieme byť lepší. A budeme. Musíme…“

Moje hodnotenie : 80%

Za mňa vrelo odporúčam! Takže nestrácaj čas a určite si tento film pozri ešte dnes.

Jakub

 

ZDROJ: Photo – google.sk / © Warner Bros Pictures ; Video – youtube.com

Ďalšie podobné články

2 komentáre

 • Reply Tereza 13. apríla 2018 at 13:29

  Superwoman a wonderwoman su dve rozdirlne osoby oprav si to

  • Reply jakubarthy 3. mája 2018 at 10:02

   Áno, máš pravdu. Ďakujem za postreh. 🙂 Už som to opravil.

  Komentár