Filmy a seriály, Seriály

Boardwalk Empire, mafia z Atlantic city

17. marca 2017
Boardwalk Empire, mafia z Atlantic city

Tento článok je pre všetkých milovníkov dobrých seriálov. Ja sám patrím medzi nich a vždy si rád pozriem kvalitný seriál. Nemám však na mysli nejaké mexické alebo turecké telenovely. Tým sa úspešne vyhýbam. Najradšej mám seriály, ktoré vychádzajú z historických skutočností. Alebo sú nimi aspoň inšpirované. A taký je aj seriál Boardwalk Empire alebo v českom preklade Impérium – Mafie v Atlantic city.

Boardwalk Empire je seriál z doby americkej prohibície, ktorý sa odohráva v 20. a 30. rokoch 20. storočia.

Jedná sa o historický seriál inšpirovaný skutočnými udalosťami a postavami z prostredia írskej, talianskej, ale aj černošskej mafie. Boardwalk Empire je plný známych historických postáv, ktoré sú tu veľmi dobre vyobrazené. Napríklad také zvučné mafiánske mená ako Lucky Luciano alebo Al Capone. Seriál je plný kriminálnych živlov, prestreliek, akčných scén, intríg, alkoholu a zrady. Zaujímavá kombinácia, ktorá je skvele dofarbená výbornýmy postavami a hereckými výkonmi.

Boardwalk Empire, mafia z Atlantic city

ATLANTIC CITY

Dej sa odohráva prevažne v mestečku Atlantic City, ktoré sa nachádza v USA v štáte New Jersey. Je to pekné prímorské rezortné mestečko známe vďaka svojim kasínam, klubom, atrakciám a drevenému mólu s obchodmi. Ale preslávilo sa najmä tým, že v čase americkej prohibície (1919-1933) sa cez Atlantic City pašoval alkohol do celého východného pobrežia. A zároveň sa tento alkohol aj predával v miestnych kluboch, reštauráciách a kasínach. Samozrejme, že výhradne v tajnosti a v nočných hodinách. Občas sa však dej prenesie aj do iných miest ako sú napr. New York, Chicago, či Havana (Kuba).

A práve v tejto skvelej dobe žil Enoch „Nucky“ Thompson, hlavná postava seriálu BOARDWALK EMPIRE. Tvrdý podnikateľ a majiteľ niekoľkých klubov, ktoré zásoboval nelegálnym alkoholom. Hlavne vďaka nemu sa Atlantic City stalo hlavným dodávateľom alkoholu do všetkých okolitých miest. A zároveň aj obľúbenou prázdninovou lokalitou pre mnohých Američanov. Tí sa sem vracali do klubov za zábavou, alkoholom, ľahkými ženami a potešením. Z toho všetkého Nucky profitoval a postavil si na tom meno aj kariéru obchodníka (mafiána). Ako to však už býva, život mafiána je krásny, ale krátky. A to najmä v čase prohibície…

Boardwalk Empire, mafia z Atlantic city

BOARDWALK EMPIRE

Názov seriálu je odvodený od dvoch základných vecí. Boardwalk podľa dreveného móla, ktorým je lemovaná celá promenáda Atlantic City. Empire podľa Impéria, ktoré sa Nucky snažil budovať počas svojho života. Atlantic City bol jeho domov, jeho útočisko a jeho hrad. Každý kto sa mu postavil do cesty to buď oľutoval alebo sa k nemu radšej pridal. Ale aj on sám občas zistil, že nie je rozumné si zahrávať s ohňom. A že občas vás môže zradiť aj vlastná krv.

Nuckyho si zahral herec Steve Buscemi, ktorý počas natáčania priznal, že sa jedná o jednu z najlepších hereckých rolí jeho kariéry. Musím priznať, že aj vďaka nemu ma tento seriál tak bavil. Je to totiž môj obľúbený herec a v seriály podľa mňa podal vynikajúci herecký výkon. Výborne mu pri tom asistovali aj ďalší skvelý herci ako Michael Pitt (ako Jimmy Darmody), Michael Shannon (ako Nelson Van Alden), Stephen Graham (ako Al Capone), či Michael Kenneth Williams (ako Chalky White).

Boardwalk Empire, mafia z Atlantic city

HLAVNÉ A VEDĽAJŠIE POSTAVY

Hlavná postava seriálu je viacmenej iba jedna. A tou je už spomínaný Nucky Thompson. V Boardwalk Empire je však veľmi veľa vedľajších postáv. Niektoré z nich sú kľúčové a vyskytujú sa počas celého seriálu. Iné sa pomaly z deju vytratia alebo naopak doňho vkĺznu skoro bez povšimnutia. Alebo oboje naraz. 🙂 Z tých „hlavných“ vedľajších postáv najviac vyčnievajú tieto:

 • Margaret Thompson – mladá vdova, ktorej Nucky finančne pomohol v ťažkej životnej situácii. Zaľúbil sa do nej a stala sa jeho milenkou. Neskôr si ju zobral za ženu.
 • James „Jimmy“ Darmody – bývalý študent na prestížnej škole Princeton, ktorý kvôli službe vlasti odišiel bojovať do 1. svetovej vojny. Po návrate domov sa nevedel začleniť späť do spoločnosti a tak začal pracovať pre Nuckyho, ktorý mal pre neho slabosť. Stal sa jeho chránencom, ale keďže chcel stále viac odišiel od Nuckyho, zradil ho a stal sa tak pre neho nepohodlnou konkurenciou.
 • Gillian Darmody – Gillian je matka Jimmyho Darmodyho a dlhoročná dobrá priateľka Nuckyho Thompsona. Snaží sa ochraňovať svojho syna a je ochotná pre neho spraviť čokoľvek.

Boardwalk Empire, mafia z Atlantic city

 • Al Capone – legendárny mafián z dôb prohibície a kľúčový člen Chicagskej mafie, ktorú viedol Johny Torrio. Vypracoval sa z obyčajného poskoka a prevozníka alkoholu až na Johnyho pravú ruku a neskôr na hlavného bossa Chicagskej mafie.
 • Arnold Rothstein – mocný a vplyvný gangster z New Yorku, ktorý bol podobne ako Nucky uznávaný a obávaný „obchodník“. Po prvotnom strete s Nuckym sa z nich stávajú obchodní partneri a naoko priatelia.
 • Charles „Lucky“ Luciano – spoločník Arnolda Rothsteina, ktorý pre neho vybavoval obchody a zákazky. Často sa dostával do konfliktov kvôli jeho prchkej povahe.

Boardwalk Empire, mafia z Atlantic city

 • Albert „Chalky“ White – mocný a uznávaný černošský gangster, ktorý ovláda černošskú komunitu v Atlantic City. Priateľ a obchodný partner Nuckyho, s ktorým spolupracoval a často krát mu aj podal pomocnú ruku.
 • Elias „Eli“ Thompson – mladší brat Nuckyho Thompsona, ktorý pôsobil v Atlantic City ako šerif. Neskôr ako bývalý šerif pracoval pre Nuckyho. Medzi nimi boli neustále rozbroje a problémy, čo viedlo často k rôznym bizarným a bratovražedným situáciám.
 • Nelson Van Alden – federálny prohibičný agent , ktorý najskôr pracoval ako predĺžená ruka zákona. Potom však stratil nervy a zabil svojho kolegu a stal sa tak agentom na úteku. Utiekol do Chicaga kde žil pod falošným menom George Mueller a nakoniec začal pracovať pre írsku mafiu, ktorú viedol Dean O´Banion.

Boardwalk Empire, mafia z Atlantic city

 • Richard Harrow – moja obľúbená postava. Richard je veterán z 1. svetovej vojny a výborný strelec, ktorý sa spriatelí s Jimmym Darmody a neskôr s ním začne aj pracovať. Napriek svojmu handicapu je to vynikajúci ostrostrelec. Má zohavenú tvár a preto musí nosiť na polovici tváre masku.
 • Gyp Rosetti – brutálny taliansky gangster a mafián, ktorý sa objaví až v 3. sérii. Vďaka svojmu prejavu a vystupovaniu sa vám však vryje do pamäti. Postaví sa proti Nuckymu a spôsobí mu nemalé problémy v biznise.
 • Dr. Valentin Narcisse – mocný filantrop a muž božieho slova černošskej komunity v Harleme – New Yorku. Fanatik, ktorý chce prevziať obchod s heroínom v Atlantic City a nebojí sa postaviť Nuckymu do cesty. Objaví sa až v 4. sérii.

TRAILERY

ZÁVER

Pokiaľ máte radi historické filmy alebo seriály založené na skutočných udalostiach a postavách a máte radi mafiánske filmy, tak tento seriál je presne pre vás. Výborný dej, ktorý vás vtiahne hneď od prvej časti a nepustí. Skvelí herci a herecké výkony. Zakomponované historické postavy naozajstných mafiánov a iných postáv. Detailne spracovaný mafiánsky život so všetkými výhodami aj nevýhodami. Nečakané zvraty, intrigy, zrada, mafiánske prestrelky a gangsterské strety. Toto všetko vám ponúka seriál Boardwalk Empire. Tak nestrácajte čas a určite si ho pozrite.

Jakub

ZDROJ: Photo – google.sk ; Video – youtube.com

Ďalšie podobné články

Žiadne komentáre

Komentár