Albumy, Hudba

Coldplay – Ghost Stories: Album, ktorý mi pomohol

10. októbra 2016

Budú to už 2 roky čo sa mi do rúk a hlavne do uší dostal tento výnimočný album od mojej obľúbenej hudobnej skupiny Coldplay s názvom „Ghost stories“ alebo po slovensky „Strašidelné príbehy“. Možno teraz premýšľaš prečo píšem recenziu práve na tento album z roku 2014 a prečo ti ho chcem odporučiť? Pretože je to skvelý a výnimočný album a určite si to zaslúži. A pretože mám k nemu osobný vzťah a sprevádzal ma v ťažkom životnom období, kedy som si pri jeho počúvaní upratoval v hlave myšlienky a premýšľal o svojom živote. A práve k tomuto účelu je album priam stvorený a predurčený. Takže pokiaľ máš vo svojom živote ťažké životné obdobie, starosti, si nerozhodný alebo len potrebuješ vypnúť, určite by si si ho mal vypočuť. A to minimálne 3 krát po sebe!

Prečo by si si ho mal vypočuť a ešte k tomu 3 krát po sebe? Z jednoduchého dôvodu. Pretože je to jeden z tých geniálnych albumov, ktorý ťa neosloví hneď, ale až na druhý, či tretí krát. Teda aspoň u mňa to tak bolo.

Pamätám si ako som si ho pustil na počítači a popri tom som balil nejaké balíky na poštu. Po asi 45 minútach zrazu album skončil a ja som zostal prekvapený. Ani som sa nestačil započúvať a už bol koniec. Bolo to jednak preto, lebo album je dosť krátky, ale hlavne mi všetko splývalo dokopy, nevedel som si spomenúť na konkrétne skladby (okrem jednej – „Sky full of stars“) a album na mňa pôsobil veľmi melancholicky, priam až smutne. Aj napriek tomu, že sú na ňom aj veselé aj smutné skladby, ktoré sa viacmenej striedajú. Sadol som si do kresla a chcel som si ho pustiť znovu od začiatku. Ale potom som si povedal, že toto je album, ktorý si najlepšie vychutnám cez slúchadlá, v polohe ležmo a na posteli. A veru nemýlil som sa.

Coldplay - Ghost Stories

Napriek tomu, že som pri počúvaní tohto albumu skoro zaspal (ale to sa mi stáva dosť často v tejto polohe), tak musím uznať, že ma bavila každá jedna skladba a všetky do seba tak nejak zapadali a tvorili jeden veľký hudobný koncept. A to je pre mňa osobne jeden zo znakov kvalitného hudobného albumu, ktorý je radosť počúvať. Avšak musím taktiež skonštatovať, že album „Ghost stories“ bohužiaľ nie je až tak vhodný na bežné počúvanie ako celok. Možno tak maximálne 2 skladby, ktoré sa na albume vynímajú svojou špecifickosťou, a ktoré úspešne hrávali aj naše slovenské rádiá. Jedná sa o skladby „Magic“ (Kúzlo) a „Sky full of stars“ (Nebo plné hviezd).

Obidve skladby sú veľmi príjemné, kvalitné a druhá menovaná má úžasnú melódiu a zaujímavý videoklip, na ktorý sa dobre pozerá.

Mimochodom, tento videoklip sa natáčal na ulici King Street, v mestskej časti Newtown, v meste Sydney (Austrália) a má už vyše 242 miliónov videní, čo len potvrdzuje fakt, že je to proste skvelá skladba, tak ako je to u Coldplay už zvykom. A práve toto sa mi na nich tak páči. Že vždy dokážu prísť s novým úžasným singlom a všetkých prekvapiť.

Videoklip  –  „Sky ful of stars“

Tretí krát som si album vypočul v aute počas dlhšej cesty a práve vtedy som si ho zamiloval asi najviac. Som človek, ktorý potrebuje počúvať kvalitnú hudbu a je mi jedno aký je to štýl, či je to hip hop, rnb, soul, rock, pop, elektronika alebo klasická hudba. Proste ma to musí osloviť a musím sa pri tom cítiť dobre. Zároveň si dosť často tak nejak podvedome spájam rôzne skladby s udalosťami v mojom živote, ktoré mi ich neskôr pripomínajú. Je to zvláštne ako vo mne dokáže jedna pieseň vyvolať spomienky na niečo už dávno zabudnuté, ale je to tak. Ale poďme sa radšej pozrieť na tracklist všetkých skladieb na albume.

Tracklist

 1. Always in my head   3:36
 2. Magic   4:45
 3. Ink   3:48
 4. True love   4:05
 5. Midnight   4:54
 6. Another’s arms   3:54
 7. Oceans   5:21
 8. A sky full of stars   4:28
 9. O (Fly on)   7:47

BONUSOVÉ SKLADBY:

Pokiaľ vlastníš špeciálnu edíciu „Limited deluxe digipack edition“ tak si môžeš vychutnať aj tieto bonusové skladby:

 • All your friends   3:32
 • Ghost story   4:17
 • O (Reprise)   1:37

Ako ukážku z tohto albumu sem pridávam ešte jednu skladbu „Ink“ aj s videoklipom, pretože je to moja obľúbená skladba 🙂 Je to pohodová vec a spolu so skladbami „Magic“ a „Sky full of stars“ sú to asi moje 3 najobľúbenejšie skladby z celého albumu. Zároveň sú to asi jediné 3 skladby, ktoré na mňa nepôsobia až tak melancholicky a smutne, ako ostatné. Ale to neznamená, že tie ostatné sú o niečo horšie. Práve naopak. Akurát z iného uhlu pohľadu.

Videoklip  –  „Ink“

Záver

Skupina Coldplay je moja obľúbená a ich single, či albumy si vždy vychutnávam. Majú v sebe totiž niečo, čo mi dokáže buď zdvihnúť náladu a rozveseliť ma alebo mi pomôže umocniť moje pocity a prísť pri ich počúvaní na iné myšlienky. Tento album je veľmi špecifický  a nemusí sadnúť každému. Ale možno keď si ho pustíš viackrát, tak sa ti pri jeho počúvaní ako celok zapáči tak ako mne. A pokiaľ prežívaš ťažké životné obdobie alebo si nevieš v hlave spraviť poriadok, tento album je presne pre teba a verím, že sa ti bude páčiť.

Moje hodnotenie : 95%

Takže pokiaľ si ho ešte nepočul, je ten najlepší čas to napraviť.

Jakub

 

ZDROJ: Photo – google.sk  ; Video – youtube.com

Ďalšie podobné články

Žiadne komentáre

Komentár