Filmy a seriály, Seriály

Epický seriál Game of thrones pomaly končí

5. septembra 2017
Epický seriál Game of thrones pomaly končí

Je to už viac ako 6 rokov odkedy uzrel svetlo sveta jeden z najlepších a najobľúbenejších seriálov súčastnosti Game of thrones. Alebo po slovensky Hra o tróny. Musím sa priznať, že aj ja ako filmový nadšenec som si ho ihneď obľúbil. Aj keď som sa k nemu dostal až počas vysielania jeho tretej série na HBO. Dovtedy som o ňom iba počul aký je skvelý a úžasný. A veru keď som ho začal pozerať, musel som uznať, že je to pravda.

„Tento článok som sa rozhodol napísať hlavne pre tých, ktorí sú jeho fanúšikmi, tak ako ja.“

Nechcem tu rozpisovať celý seriál, jeho postavy, dej alebo všetky lokácie kde sa seriál odohráva. Všetky tieto informácie sú detailne rozpísané a spracované na rôznych stránkach, fórach alebo na fanúšikovských stránkach na sociálnych sieťach. Ja som sa rozhodol, že v tomto článku zhrniem všetky tieto dostupné informácie a zaujímavé stránky, profily, či fanpage, ktoré sú venované práve Game of thrones. Tak aby si každý fanúšik tohto seriálu mohol prísť na svoje.

Epický seriál Game of thrones pomaly končí

GAME OF THRONES VERZUS HEJTERI

Ako každý film alebo seriál, ktorý má úspech, tak aj Game of thrones má okrem svojich fanúšikov aj svojich hejterov (nenávistníkov – podľa slovníka). Keďže GOT je seriál, ktorý vychádza z knižnej predlohy, hejtery pochádzajú prioritne z radov milovníkov kníh. Niektorí z nich tvrdia, že seriál je odlišný ako knižná predloha a zavrhujú ho do horúcich pekiel. Ale to je ich problém. Ja som s ním nadmieru spokojný a knižné predlohy sa veru čítať nechystám. Asi aj preto, lebo majú všetky vyše 600 strán. Možno raz na staré kolená sa do toho pustím… 🙂

„Seriál, ktorý je mnohými milovaný, ale bohužiaľ aj nenávidený.“

Potom sú tu ešte takí, ktorí považujú seriál za príliš dlhý (jedna časť má v priemere 50 minút) a tým pádom za stratu času. Prípadne ho neznášajú pretože je príliš populárny a obľúbený. Dnes je to totiž v móde. Tak ako keď ľudia neznášajú Vianoce. Pritom to môže byť iba kvôli tomu, čo všetko dokážu ľudia narobiť, narozprávať a navymýšľať okolo toho. Nie pre samotnú podstatu. Seriál Game of thrones je totiž podľa mňa, ale aj podľa filmových kritikov natočený perfektne. Taktiež v ňom hrajú vynikajúci herci a nie je v ňom núdza ani o nečakané zvraty, zradu, intrigy, lásku, či epické súboje.

Epický seriál Game of thrones pomaly končí

ZAČIATOK A KONIEC JEDNEJ ÉRY

U niektorých seriálov je problém, že ich tvorcovia prešvihnú správny okamih ukončenia a potom môže seriál začať nudiť alebo stratí dych a už sa len zbytočne naťahuje, kým príde koniec. Načasovanie je totiž z pohľadu diváka veľmi dôležité. U Game of thrones sa toho však báť nemusíme. Všetci už totiž vieme, že 8. séria bude posledná. A myslím, že tvorcovia si ukončenie načasovali perfektne.

„Okrem toho hlavné postavy boli zredukované na minimum a sily dobra a zla sa značne vyrovnali.“

Niektoré zásadné dejové otázky boli vyriešené, ale iné zostali naschvál otvorené. Taktiež vyústenie vzťahov medzi niektorými postavami bolo ponechané až na finálnu 8. sériu. Preto nám neostáva nič iné ako čakať na poslednú sériu a medzi tým si krátiť čas sledovaním predchádzajúcich sérií. Prípadne študovaním a zdokonaľovaním sa v deji, postavách, vzťahoch, či sledovaním rôznych sociálnych sietí ako fejsbuk, instagram alebo rôznych oficiálnych stránok, či wikipédie.

Epický seriál Game of thrones pomaly končí

BOLA 7. SÉRIA NAOZAJ NAJLEPŠIA ZO VŠETKÝCH?

Tvorcovia seriálu nám sľubovali, že 7. séria bude najlepšia zo všetkých. Hlavne čo sa týka súbojov a nečakaných zvratov. Musím priznať, že 7. séria bola výborná, ale asi som predsa len čakal od nej trochu viac. Prvé čo má sklamalo bolo, že mala iba 7 častí. A v 8. sérii to vraj bude ešte menej, iba 6 častí. Tvorcovia to obhajujú tým, že niektoré časti sú dlhšie a tým sa to vykompenzuje. V 8. sérii by vraj dokonca mali mať všetky časti 80 a viac minút. Čím sa vlastne dostávame skoro na hranicu klasického filmu (90 minút). Znie to veľmi zaujímavo a dúfam, že to bude pravda.

„Bude to však stačiť na plnohodnotné uzavretie všetkých vzťahov, udalostí a na epické ukončenie seriálu?“

Epický seriál Game of thrones pomaly končí

Fakt, že 7. séria mala iba 7 častí podľa mňa priamo ovplyvnil aj rozloženie dejovej línie. A neviem prečo sa tvorcovia uchýlili k takémuto kroku. Predtým mala totiž každá séria 10 častí, z čoho v každej časti sa pozornosť venovala určitej časti deju a určitým postavám. V 7. sérii som mal pocit, že v niektorých častiach pospájali dokopy príliš veľa liniek, postáv a udalostí.

Aj keď celkovo sa dej prioritne točí okolo vojnového konfliktu medzi dvomi stranami, ale zároveň sa do hry dostáva aj čoraz reálnejšia hrozba – armáda nemŕtvych. Musíme len dúfať, že v poslednej sérii tvorcovia lepšie prispôsobia obsah jednotlivých častí ich dĺžke a tým pádom nám ponúknu plnohodnotné zakončenie celej ságy so všetkou parádou.

Epický seriál Game of thrones pomaly končí

GAME OF THRONES VERZUS SOCIÁLNE SIETE

Ako som naznačil hneď v úvode, tento článok som napísal prioritne pre fanúšikov Game of thrones. Keďže nám všetkým bolo naznačené, že 8. séria uzrie svetlo sveta najskôr za rok alebo aj za dlhší čas, môžeme si čakanie krátiť rôznymi spôsobmi. Na internete alebo na sociálnych sieťach. Preto som sa rozhodol, že pre vás vyberiem pár užitočných a zaujímavých odkazov, ktoré vám môžu toto čakanie spríjemniť. Dúfam, že sa vám budú páčiť.

Epický seriál Game of thrones pomaly končí

INTERNET A WEBOVÉ STRÁNKY

Keď si napíšete do internetového vyhľadávača slovné spojenie Game of thrones nájde vám hneď desiatky internetových stránok. Ktoré sú však tie najlepšie? Ktoré sa naozaj oplatia prečítať alebo preštudovať? Pokiaľ si chcete o Game of thrones naštudovať základné veci alebo sa dozvedieť niečo viac vo svojom rodnom jazyku, prípadne v češtine, určite vám odporúčam pozrieť si tieto 4 stránky:

 • CSFD (klikni pre viac info) alebo česko-slovenská filmová databáza je najväčšia filmová a seriálová databáza v Česku a Slovensku. Ja osobne som tam zaregistrovaný a hodnotím všetky filmy alebo seriály, ktoré som doteraz videl. Pokiaľ si o nej ešte nepočul, je správny čas to napraviť. Seriál Game of thrones je na nej veľmi dobre a podrobne zmapovaný a dozvieš sa tam všetko potrebné. Stačí kliknúť na odkaz.
 • WIKIPEDIA (klikni pre viac info) je medzinárodná internetová stránka (knižnica) od ľudí pre ľudí, na ktorej sa dozvieš všetko o všetkom a hlavne všetko o Game of thrones. Detailný popis a rozpis obsahu, deja, hercov, sérií, častí, ale aj nominácií na filmové ocenenia. To všetko tu nájdeš a hlavne v slovenčine. Prípadne aj detailnejšie spracované a rozpísané v angličtine, pokiaľ s ňou nemáš problém. Stačí kliknúť na odkaz.
 • EDNA (klikni pre viac info) je česká internetová stránka, ktorá je známa hlavne tým, že produkuje české titulky k obľúbeným a hlavne novým seriálom. A takým je aj Game of thrones. Okrem titulkov tu však nájdeš aj veľmi dobre spracovanú sekciu o Game of thrones, v ktorej nájdeš všetko potrebné o tomto skvelom seriály. Napríklad aj najobľúbenejšie časti, či postavy podľa fanúšikov alebo rôzne novinky a zaujímavosti. Stačí kliknúť na odkaz.
 • GOT STRÁNKA (klikni pre viac info) je medzinárodná stránka, ktorá je výborne spracovaná, avšak iba v anglickom, španielskom a hodorskom jazyku (ten radšej neskúšajte). Je na nej však pekná a prehľadná mapa celého Westerosu. Sú na nej všetky mestá a miesta, ktoré poznáte zo seriálu. Môžete si tak pozrieť detailne na akej ploche sa odohráva celý seriál a mať tak lepší prehľad. Treba ale vedieť minimálne po anglicky. Stačí kliknúť na odkaz.

Epický seriál Game of thrones pomaly končí

INSTAGRAM

Sociálna sieť, ktorá je momentálna vo veľkom rozmachu, dokonca viac ako fejsbuk. A práve preto vám prinášam pár tipov na profily súvisiace priamo s Game of thrones, ktoré tu môžete sledovať. Verím, že si z nich určite vyberiete:

 • @gameofthrones (klikni pre viac info) oficiálny profil Game of thrones na Instagrame, ktorý sleduje viac ako 4,4 milióna followerov.
 • @gotinsider (klikni pre viac info) fanpage profil s denným obsahom o všetkom, čo sa týka Game of thrones. Má vyše 1 milióna followerov.
 • @thronesfacts (klikni pre viac info) profil, na ktorom sa denne dozviete zaujímavosti a informácie, ktoré ste doteraz nevedeli. Navyše sú pekne spracované aj s fotkami. Profil má vyše 605 tisíc followerov.
 • @gameofthroneshbo (klikni pre viac info) fanpage profil k seriálu Game of thrones, ktorý na svojom profile uverejňuje fotky a informácie a má vyše 491 tisíc followerov.
 • @gameofthronespost (klikni pre viac info) vtipný profil, na ktorom nájdeš hlavne zábavu a vtipné obrázky spojené so seriálom Game of thrones. Má vyše 458 tisíc followerov.

Epický seriál Game of thrones pomaly končí

 • @gaemofthrones (klikni pre viac info) vtipný profil, na ktorom nájdeš hlavne zábavu a vtipné obrázky spojené so seriálom Game of thrones. Má vyše 295 tisíc followerov.
 • @universeofthrones (klikni pre viac info) profil so zaujímavým a vtipným obsahom a s fotkami z Game of thrones, ktorý má vyše 283 tisíc followerov.
 • @thronesmemes (klikni pre viac info) profil, ktorý je prioritne zameraný na vtipné meme obrázky a videá, a ktorý vás zaručene pobaví. Má vyše 282 tisíc followerov.
 • @gameofthronesfacts (klikni pre viac info) profil nabitý rôznymi faktami z Game of thrones, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli. Sleduje ho 185 tisíc followerov
 • @gameofthronesworld (klikni pre viac info) profil s denným prídelom fotiek a informácií o Game of thrones, ktorý sleduje viac ako 160 tisíci followerov.
 • @babesofthrones (klikni pre viac info) začínajúci profil s fotkami herečiek zo seriálu Game of thrones, ktoré si určite nenechajte ujsť. Má viac ako 42 tisíc followerov.

Epický seriál Game of thrones pomaly končí

FACEBOOK

Pokiaľ vás baví fejsbučik a lajkovanie príspevkov, tak potom mám pre vás zopár tipov aj z tejto sociálnej siete:

 • Game of thrones (klikni pre viac info) oficiálna FB stránka k seriálu GOT, ktorú sleduje viac ako 22,3 milióna ľudí.
 • Game of Thrones Memes (klikni pre viac info) vtipná FB stránka so vtipnými obrázkami. Má 1,92 milióna sledovateľov.
 • Best of Game of thrones (klikni pre viac info) všetko čo chceš aj nechceš vedieť o GOT. Stránku sleduje 868 tisíc ľudí.
 • Game of thrones – komunita (klikni pre viac info) komunita ľudi, ktorá zbožňuje GOT. Má 263,6 tisíc fanúšikov.
 • Game of thrones club (klikni pre viac info) FB stránka s rôznymi príspevkami z prostredia GOT. Sleduje ju 110 tisíc ľudí.
 • Game of thrones fans (klikni pre viac info) ďalší fan klub seriálu GOT, ktorý sleduje 94 tisíc ľudí.
 • Hra o trůny (Game of thrones) (klikni pre viac info) česká FB fanpage k seriálu GOT. Sleduje ju 24,2 tisíc ľudí.

YOUTUBE A TWITTER

Aj keď ja osobne Twitter nepoužívam a Youtube navštvujem len sporadicky, za zmienku stoja aj tieto dva profily z vyššie spomínaných sociálnych sietí:

 • GameofThrones (klikni pre viac info) oficiálny youtube kanál GOT s dobrými videami. Má 2,78 milióna odberateľov.
 • Game of Thrones (klikni pre viac info) oficiálny twitter profil GOT so všetkými informáciami. Sleduje ho 6,51 milióna ľudí.

Epický seriál Game of thrones pomaly končí

ZÁVER

Dúfam, že sa vám článok páčil. A možno vám aj pomôže v tom, aby ste sa počas najbližších niekoľko mesiacov čakania na poslednú sériu GOT nenudili. Ak máte radi filmy a seriály určite si pozrite aj moje ostatné filmové články.

Ak máte veľa času, skúste začať pozerať nejaký ďalší dobrý seriál. Napríklad o mafii z Atlantic City s názvom Boardwalk Empire, ktorý som podrobne rozpísal v samostatnom článkuNo a na záver si ešte môžete vychutnať najnovší trailer na 7. sériu Game of thrones.

Mimochodom, vedeli ste o tom, že herec ktorý hrá „kráľa“ tzv. White Walkerov je slovenský herec a kaskadér Vladimír Furdík? 🙂 Ja osobne sa z toho teším a gratulujem mu k tomuto skvelému úspechu a prajem mu ešte veľa takýchto výborných rolí!

 

Jakub

ZDROJ: Photo – google.sk / hbo.com ; Video – youtube.com

Ďalšie podobné články

Žiadne komentáre

Komentár