Filmy, Filmy a seriály

Tri ázijské filmy s titulkami, ktoré sa oplatí vidieť

20. februára 2017

Tento článok som sa rozhodol napísať, pretože posledných pár rokov pozerám dosť filmov s pôvodným dabingom a s titulkami. Alebo inak povedané, veľa cudzojazyčných filmov. A práve ázijské filmy sú podľa mňa veľmi kvalitné a často dosť podceňované, ale tiež aj tak trochu utláčané do pozadia. Je to z časti aj tým, že väčšinou nie sú dabované, ale iba v originálnom znení s titulkami. A to niektorým ľuďom môže vadiť. Ale aj napriek tomu som sa rozhodol, že sem pridám 3 ázijské filmy, ktoré sa mi veľmi páčili a môžu zaujať aj vás. Pokiaľ sa vám však páčia radšej romantické filmy alebo bojové filmy, neváhajte si prečítať aj moje predchádzajúce články.

Veľké množstvo kvalitných ázijských filmov pochádza hlavne z Južnej Kórei, Číny alebo Japonska. Nezaostávajú však ani Thajsko, či Indonézia.

Mne osobne sa zatiaľ asi najviac páčili ázijské filmy, ktoré boli práve z Južnej Kórei a z Číny. Niektorí ľudia však nemajú moc v láske práve čínske filmy, kvôli ich častej tzv. „propagande“, ktorú podľa nich vkladajú do filmov. Ale podľa mňa je to subjektívny názor každého jedného diváka a na mňa to tak v týchto filmoch nepôsobí. Možno preto, že mám rád ázijskú kultúru a ich jedlo. V ázijskej kultúre je bežné, že ľudia sú patrioti a sú hrdí na svoju krajinu, čo prenášajú aj do kinematografie. Často tak vznikajú epické alebo heroické filmy, v ktorých môže divák vnímať túto pridanú hodnotu ako propagandu. Podľa mňa je to však úplne v poriadku. Kiež by sme si z nich brali príklad a oprášili trochu našu vlasteneckú hrdosť. Takže aké filmy som si pre vás v tomto článku pripravil?

1. „COLD EYES“ / GAMSHIJADEUL (2013)

Tri ázijské filmy s titulkami, ktoré sa oplatí vidieť

Cold Eyes alebo po slovensky „Chladné oči“ je výborný juhokórejský film, na ktorý som minulý rok narazil úplnou náhodou, keď som zle napísal názov jedného filmu. Keď som si pozrel hodnotenie a trailer pochopil som, že sa jedná o kvalitný filmový počin, a že si ho určite chcem pozrieť. Cold Eyes sa dostal aj do oficiálneho výberu Medzinárodného filmového festivalu v Toronte. Hrajú v ňom na prvý pohľad možno pre nás neznámy herci. Ale po menšom pátraní zistíte, že je to kórejská elita medzi hercami. Je to akčný krimi film a thriller s výborným dejom, postavami a kamerou. Film je o zvláštnej policajnej jednotke, ktorej velí skúsený detektív Hwang. Ten privedie do tímu novú kolegyňu – mladú policajtku Ha Yoon-joo, ktorá ja zo začiatku svojská a tvrdohlavá, ale postupne sa začlení do tímu.

Táto špeciálna viacčlenná jednotka profesionálov operuje v meste Soul. Má za úlohu vypátrať a sledovať zločinecké skupiny alebo gangy a zistiť o nich čo najviac informácií. Jej členovia na to používajú špeciálne taktiky, role, prevleky a najmodernejšiu technológiu. Ich hlavným mottom a pravidlom je nezasahovať do akcie a byť neviditeľní. Toto pravidlo sa však čoskoro zmení po príchode mladej policajtky. Ale hlavne po tom, ako jednotka narazí na nový kriminálny gang lupičov, ktorý vedie bezchybný a chladnokrvný zločinec James. Ten po sebe zametá všetky stopy a je to prakticky duch. Detektívovi Hwangovi sa však podarí vďaka nepriamym dôkazom a informáciám postupne priblížiť k tomuto gangu, až nakoniec príde nevyhnutná akcia zo strany polície. Podarí sa však chytiť všetkých členov gangu a hlavne ich šéfa včas a neprísť pri tom ani o jedného člena z radov polície? To sa dozvieš keď sa rozhodneš si tento film pozrieť.

2. „71: INTO THE FIRE“ / POHVA SOGEURO (2013)

Tri ázijské filmy s titulkami, ktoré sa oplatí vidieť

Ďalší výborný juhokórejský film, ktorý určite patrí medzi moje obľúbené ázijské filmy. Je to jeden z viacerých historických vojnových filmov, ktoré boli natočené o vojne medzi Severnou a Južnou Kóreou. A bol natočený na základe skutočných udalostí. 71: Into the fire je príbeh o študentoch z Južnej Kórei, ktorí si hovorili „bojujúci študenti“. Číslo 71 v názve filmu označuje počet juhokórejských vojakov (študentov), ktorí sa 11 hodín bránili mnohopočetnej presile severokórejských vojakov. Je to príbeh priateľstva, bojovnosti a odvahy. Ale je to aj dosť masaker. Takže pokiaľ nemáte radi krvavé bojové scény, v ktorých zomierajú vaši obľúbení hrdinovia ako na bežiacom páse, tak to radšej ani nepozerajte. Ale milovníci vojnových filmov si zase prídu na svoje, vďaka perfektným akčným scénam. Pokiaľ im teda nevadia titulky a kórejčina. 

Ako som už spomínal, príbeh sa točí okolo bojujúcich študentov a ich heroického činu. Tí sa rozhodnú zabarikádovať v budove bývalej dievčenskej strednej školy a pokúsiť sa zastaviť severokórejskú armádu v postupe. Vďaka ich taktickému rozmiestneniu vojakov, náloží, pastí a improvizácii v boji sa im podarí odolávať mnohopočetnej väčšine 11 hodín. Nakoniec však podľahnú tlaku nepriateľských vojakov a všetci hrdinsky padnú v boji. Film bol inšpirovaný skutočnými udalosťami a listom jedného z bojujúcich študentov. Vo filme je znázornená krutosť vojny, ale aj odvaha a odovzdanosť mladých vojakov, ktorý sa neboja obetovať svoje životy za vlasť.

3. „FLOWERS OF WAR“ / JIN LING SHI SAN CHAI (2013)

Tri ázijské filmy s titulkami, ktoré sa oplatí vidieť

Kvety vojny je čínsky historický film, ktorého dej sa odohráva v roku 1937 v čínskom meste Nanking. Čína je práve vo vojne s Japonskom a prehráva. Japonci obsadzujú jedno čínske mesto za druhým a medzi nimi je aj Nanking. V tomto vojnou zmietanom meste je už iba pár miest, ktoré sú bezpečné. Jedným z nich je aj skoro nedotknutá kresťanská katedrála. Na toto miesto osud privedie hrobára Johna Millera (Christian Bale), niekoľko nevinných školáčok s ich mladým opatrovníkom a nakoniec aj 13 krásnych „kurtizán“ z neďalekého „verejného domu“. Všetci tu hľadajú útočisko pred vojnou a zverstvami, ktoré pácha japonská armáda. Teda až na hrobára Johna, ktorý prišiel hlavne kvôli pohrebu a dohodnutým peniazom, ale nakoniec si to rozmyslí a ostáva. Na chvíľu sa k nim pridá aj osamotený „bývalý“ veliteľ čaty, ktorý sa však rozhodne, že zostane strážiť vonku pred kostolom. Neskôr im všetkým zachráni život, za cenu toho svojho.

Hlavná dejová línia sa však točí okolo mladých školáčok. Tie sa najprv v katedrále schovávajú kvôli vlastnému bezpečiu. Neskôr sú v ňom však väznené japonským dôstojníkom, ktorý má s nimi bohužiaľ iné plány. Dopraviť ich včas na oslavu japonských generálov, ktorí chcú aby im prišli „zaspievať“. A robiť im „spoločnosť“. Kurtizány, ktoré sa rozhodli okupovať pivnicu pod kostolom sú utajené pred zrakom Japoncov a školáčky ich neprezradia. Keď sa kurtizány dozvedia o smutnom osude školáčok, rozhodnú sa, že im pomôžu. Kvety vojny je smutný príbeh o tom, ako si ľudia z rozdielnych spoločenských vrstiev a pomerov k sebe dokážu nakoniec nájsť cestu, spriateliť sa a nezištne si pomôcť alebo sa navzájom ochrániť. Niekedy však bohužiaľ aj za cenu ľudského života… 

Dúfam, že som vás týmito filmami inšpiroval, a že si pozriete aspoň jeden z nich. Svojou kvalitou totiž tieto ázijské filmy prevyšujú hneď niekoľko hollywoodskych trhákov. A možno sa dozviete aj niečo nové o ázijskej kultúre.

 

Jakub

ZDROJ: Photo – google.sk ; Video – youtube.com

Ďalšie podobné články

Žiadne komentáre

Komentár