Filmy, Filmy a seriály

Tri sci-fi filmy, ktoré sa oplatí vidieť

5. októbra 2017
Tri sci-fi filmy, ktoré sa oplatí vidieť

Za posledné obdobie som videl veľa dobrých a kvalitných filmov. A preto som sa rozhodol, že sa s vami podelím o pár filmových tipov. Konkrétne o tri skvelé sci-fi filmy, ktoré vo mne zanechali rôzne emócie a prinútili ma zamyslieť sa. A presne takto spoznáte kvalitný film alebo seriál. Že vo vás zanechá nejaký odkaz, myšlienku alebo emóciu.

„Poslednú dobu sa to stáva asi pravidlom, ale väčšinou na takéto kvalitné filmy natrafím náhodne.“

Aj keď niekedy stoja za to aj tie blockbustery. A práve jeden takýto sci-fi blockbuster sa dostal aj do tohto môjho článku. V dnešnej dobe je pri toľkom množstve filmov ťažké vybrať práve taký, ktorý vás bude baviť a budete mať z neho zážitok. Preto dúfam, že vás týmto svojim výberom oslovím a tieto tri sci-fi filmy sa vám budú páčiť.


 1.  G A T T A C A  (1997)

Tri sci-fi filmy, ktoré sa oplatí vidieť

Gattaca je nenápadný film, ktorý som napríklad aj ja (filmový a seriálový maniak) prehliadol. A to aj napriek tomu, že v ňom hrajú také herecké osobnosti ako sú Uma Thurman, Ethan Hawke, či Jude Law. Pritom bol tento film natočený už v roku 1997 – v zlatej ére mnohých skvelých filmov. Ale možno aj to bola tá príčina. Že som svoju pozornosť venoval ostatným skvelým filmom, ktoré mali pravdepodobne väčšie promo. Aj napriek tomu však nesie tento film v sebe zaujímavý futuristický odkaz a myšlienku.

„Dej filmu sa odohráva v blízkej budúcnosti, kde sa ľudia naučili upravovať a modifikovať genetickú štruktúru ešte nenarodených detí.“

Tak aby z nich urobili ľudí bez genetických defektov, civilizačných a hlavne dedičných chorôb. Genetický rasizmus sa zrazu stáva novým pojmom a realitou. „Obyčajný ľudia“ sú diskriminovaný a tí geneticky upravení a spoločnosťou označovaní ako „normálny“ jedinci sú naopak uprednostňovaný. Obyčajný ľudia tak pracujú iba na nevýrazných, radových a málo platených pozíciách.

Jedným z nich je aj Vincent (E. Hawke), ktorý pracuje ako upratovač v spoločnosti Gattaca. V tej spoločnosti, ktorá je zodpovedná za celé toto genetické šialenstvo. Vincent je jeden z posledných ľudí, ktorí sa narodili z lásky svojich rodičov a nie z vypočítavosti vedcov. Aj napriek svojej „obyčajnosti“ však túži stať sa kozmickým navigátorom. To však vďaka jeho genetickému profilu nie je možné. A tak sa Vincent uchýli k zúfalému činu.

Kúpi si identitu Jeroma (J. Law), ktorý je geneticky upravený. Vďaka jeho identite a jeho vzorkám krvi, vlasov a kože si zabezpečí lukratívnu prácu v spoločnosti Gattaca. Pravidelne podstupuje „testy normálnosti“ a úspešne sa tak vyhýba odhaleniu. Jeho motivácia a pud sebazáchovy sú totiž silnejšie ako pravidlá a zákazy. Dokedy (a či vôbec) však vydrží odolávať? Podarí sa mu prejsť všetkými nástrahami a splniť si svoj sen? To sa dozviete až vo filme Gattaca.


 2.  S N O W P I E R C E R  (2013)

Tri sci-fi filmy, ktoré sa oplatí vidieť

Snowpiercer alebo po slovensky Ľadová Archa je ďalším nenápadným filmom, ktorý som si všimol až v roku 2016. Aj napriek tomu, že je z roku 2013 a hrá v ňom môj obľúbený herec Chris Evans (to je ten čo hrá Kapitána Ameriku). Okrem neho v ňom hrajú aj ďalší výborní herci ako Jamie Bell, Ed Harris alebo Tilda Swinton, ktorá je tu tak perfektne zamaskovaná, že ju skoro nespoznáte. Veľmi ma mrzí a zároveň nechápem, že je tento film tak slabo hodnotený. Napriek výbornému hereckému obsadeniu, scenáru, drsnému deju a postavám si tento film vyslúžil veľkú vlnu kritiky. Podľa mňa je to ale výborný sci-fi film, ktorý má v sebe všetko.

Predstavte si, že sa narodíte vo vlaku. Nie však v obyčajnom vlaku, ale v takom, ktorý celý rok obieha okolo zeme a nikdy nezastavuje. A nielen, že sa v ňom narodíte, ale prežijete v ňom aj celý svoj doterajší život. Nepamätáte si aké to bolo predtým. Predtým ako celý svet zamrzol a pokryl ho ľad a sneh. A pokiaľ máte šťastie, narodíte sa v predných vagónoch. Tam totiž žije smotánka a tí najbohatší. V zadných vagónoch naopak žijú tí najchudobnejší. Tí, ktorí nemajú na nič nárok a sú natlačení po stovkách v niekoľkých vagónoch. Tí, ktorí majú na prídel 1 proteinové jedlo denne a jediný ich prínos pre spoločnosť sú ich deti. Tie si od nich čas od času prídu „požičať“ ozbrojenci a už sa nikdy nevrátia naspäť.

A práve tu, v chudobných zadných vagónoch, žije aj Curtis Everett (Ch. Evans). Jeden z hlavných protagonistov a vodcov odboja chudobných. Spolu so svojim dobrým priateľom Edgarom (J. Bell) a mentorom Gilliamom plánuju vzburu. Vyčkávajú, pozorujú, zbierajú dôležité informácie a čakajú na ten správny moment kedy udrú. Ten príde čoskoro a vďaka perfektnému plánovaniu a odhodlaniu sa im podarí preraziť si svoju cestu vpred.

Rýchlym tempom začnú postupovať skrz ďalšie a ďalšie vagóny, až kým sa nedostanú na zlomový bod. Bod odkiaľ už nie je návratu. Vagón, v ktorom na nich čaká malá, ozbrojená a vycvičená skupinka žoldnierov. Tí majú iba jednu úlohu. Zastaviť ich za každú cenu! Chudobní na čele s Curtisom a Edgarom však nemajú čo stratiť a ich odhodlanie, motivácia a vzdor je silnejší ako čokoľvek. Podarí sa im prekonať „poslednú“ prekážku a dostať sa až do predných vagónov? A ak áno, za akú cenu?


3.  P A S S E N G E R S  (2016)

Tri sci-fi filmy, ktoré sa oplatí vidieť

Kým predchádzajúce dva sci-fi filmy boli pre mňa neznáme a do určitého momentu som o nich ani len netušil, tak na film Pasažieri som čakal dlhé mesiace, odkedy som videl jeho prvý trailer. Bolo to hlavne kvôli tomu, že v ňom hrajú hneď dvaja moji obľúbení herci. Skvelá mladá herečka Jennifer Lawrence a výborný herec v najlepších rokoch Chris Pratt. Obidvoch som si obľúbil už v dávnejšie, vďaka ich charizme a skvelému hereckému umeniu. To nám Jennifer predviedla v ságe Hry o život a Chris zase v Strážcoch Galaxie. Výbornú hereckú postavu (robota) si však v tomto filme zahral aj Michael Sheen.

Film Pasažieri je tak trochu z iného súdka ako predchádzajúce dva filmy. Je to príbeh z ďalekej budúcnosti, kedy ľudstvo úspešne kolonizovalo prvú planétu vo vesmíre a teraz sa chystá kolonizovať ďalšiu. Príbeh o vesmírnej lodi Avalon, ktorá preváža 5000 kolonistov a 258 členov posádky na planétu Homestead II. Cesta má trvať 120 rokov. Počas tejto doby sú všetci pasažieri v hlbokom spánku, vďaka ich špeciálnej hibernácii. Zatiaľ čo oni „spia“ a vyčkávajú na svoj príchod na novú planétu, vesmírna loď Avalon je plne automatizovaná a úspešne sa plaví vesmírom.

Po prvých tridsiatich rokoch „cesty“ sa však stane niečo nečakané. Malá kolízia lode a následná porucha systému spôsobia, že jeden z pasažierov sa predčasne prebudí. Je ním mechanik Jim (Ch. Pratt). Najprv si myslí, že ide o bežný postup, a že je medzi prvými, ktorí sa začínajú prebúdzať. Čoskoro však zistí, že na celej vesmírnej lodi je iba on jediný kto nespí. To by nebol až taký problém, keby do konca letu nezostávalo ešte 90 rokov. Keď vyčerpá všetky možnosti ako sa dostať naspäť do umelého spánku, rozhodne sa, že si začne užívať všetky vymoženosti luxusnej lode, ktoré má k dispozícii.

Postupom času sa však začne cítiť čoraz viac sám a zo všetkého sa stane iba denný stereotyp. Pri jednej rutinnej prechádzke po lodi a pri obhliadke „spiacich“ pasažierov však natrafí na Auroru (J. Lawrence). Mladú, krásnu, talentovanú a inteligentnú spisovateľku. Začne si o nej zisťovať všetky informácie, prečíta si jej životopis a aj jej knihy. Zaľúbi sa do nej a každý deň trávi svoj čas s ňou. Ona však spí. Po 1 roku osamelého života na lodi sa však aj napriek svojmu svedomiu rozhodne, že už viac nechce byť sám. Chce byť s Aurorou, takže sa rozhodne pre radikálne riešenie, ktoré v konečnom dôsledku jemu aj všetkým ostatným pasažierom zachráni život.


ZÁVER

Dobré sci-fi filmy sú pre mňa kapitola sama o sebe. Mám ich rád a vždy ma dokážu osloviť nejakou skrytou myšlienkou, podtextom alebo odkazom. Tieto tri sci-fi filmy sa stali mojimi obľúbenými a dúfam, že som vás aspoň trochu navnadil, aby ste si ich aj vy pozreli. A ak ste ich už videli, tak si skúste pozrieť moje ďalšie filmové a seriálové články. Možno vás osloví niečo iné… 😉

 

Jakub

 

ZDROJ: Photo – google.sk ; Video – youtube.com

Ďalšie podobné články

Žiadne komentáre

Komentár